معرفی جشنواره

جشنواره ملی جهادگران با هدف هم افزایی بین گروه‌­های جهادی در سال­‌های اخیر توسط سازمان بسیج دانشجویی پایه گذاری و  برگزار گردیده است. جشنواره ملی جهادگران تلاشی است در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در انعکاس هنرمندانه فعالیت­‌های جهادی در بین عموم مردم که با مشارکت اجزاء موثر زیست بوم محرومیت‌زدایی و فعالیت‌های جهادی شامل فعالین حرکت­‌های جهادی، متخصصان، کارشناسان، صاحب­‌نظران خبران، سیاست­گذاران و دستگاه­‌های فعال در حوزه‌­ی محرومیت­‌زدایی به سمت تحقق این هدف حرکت نموده است.

نگاهی به جشنواره پیشین

جشنواره ملی جهادگران در طی سال‌های گذشته همراه مسیر رو به رشد و ارتقا در جهت شمولیت بیشتر نسبت به اقدامات و فعالیت‌های جهادگران و گروه‌های جهادی را طی نموده است. چهارمین جشنواره ملی جهادگران با توجه به این موضوع در سه بخش ادبی، هنری و تخصصی طراحی و اجرا گردید.

محورها و موضوعات شرکت در جشنواره

الف) بخش تخصصی

بخش تخصصی جشنواره متناسب با بخش‌های یک گروه مطلوب جهادی طراحی گردیده است و در چهار موضوع زیر به دریافت ایده، طرح و یا تجربه فعالین جهادی اقدام می‌نماید:

  •  گسترش گفتمان جهادی در بین آحاد مردم
  • شناسایی و به کارگیری ظرفیت های مردمی در اقدامات جهادی
  • ایجاد تشکیلات جهادی موفق و پایدار
  • پیشرفت منطقه ای و یا حل مسائل مناطق کم برخوردار

ب) بخش هنری

همچنین بخش هنری جشنواره ملی جهادگران با موضوع بازنمایی فعالیت گروه های جهادی در قالب‌های زیر پذیرای آثار فعالین و گروه های جهادی است.

عکس

مستند

نماهنگ

ج) بخش ادبی

علاقه‌مندان می‌توانند در قالب های زیر در بخش ادبی جشنواره شرکت نمایند. 

شعر

دلنوشته

خاطره

داستان

هم چنین علاقه مندان می توانند در آثار خود در بخش ادبی موضوعات زیر را در نظر بگیرند.

  • اقدامات و تجربیات حضور جهادگران در اردوهای جهادی
  • معنویات و خودسازی در اردوهای جهادی
  • حضور خانوادگی در فعالیت های خدمت رسانی و اردوهای جهادی
  • گسترش امید در مناطق کم برخوردار
  • شهدای اردوی جهادی (جهادگران آسمانی)
  • محور ویژه: رویای اردوی جهادی در غزه

برگزیده های چهارمین جشنواره ملی جهادگران در بخش هنری

 امسال سال ماست مهدی سدارتی

مزد میزبانی مهدی سدارتی

سر مشق جهاد علی بذرافشان

مستند کد ۹۹ حسن صابری

کوله بار عشق جهاد امیرعلی الماسی

مداد رنگی علی صباغان

من یک بسیجی ام سجاد امیدخواه

ثبت نام در پنجمین جشنواره ملی جهادگران

علاقه مندان جهت ثبت آثار خود و شرکت در جشنواره می‌توانند از طریق این لینک اقدام نمایند.بخش های رویداد و اختتامیه جشنواره

آثاری که به دبیرخانه جشنواره ملی جهادگران در بخش تخصصی ارسال می­‌گردد، در گام نخست مورد ارزیابی عمومی قرار می­‌گیرند. در صورت تایید ارزیابان عمومی این آثار مورد داوری تخصصی قرار می‌گیرد. بعد از این داوری آثاری که جهت ارائه عمومی به مرحله بعد راه پیدا می‌کنند، می‌بایست در فضایی که در رویداد جشنواره در نظر گرفته شده است در زمان محدود در مقابل داوران و شرکت کنندگان ارائه داشته باشند و مورد قضاوت این مخاطبین قرار بگیرند. تلاش گردیده تا در این جلسات ارائه با توجه به موضوعات ارائه، دستگاه­‌ها و نهادهای مرتبط نیز حضور پیدا کنند تا در کنار آشنایی با دستاوردهای جهادی از طرح‌­های برگزیده حمایت نمایند. 

مجموعه‌­ای از تصاویر منتخب جشنواره ملی جهادگران در بخش هنری، بصورت نمایشگاهی در خواهد آمد. همچنین مجموعه­ای از مستندها و نماهنگ­‌های منتخب نیز در فضای مختص به اکران، به نمایش در آمده تا ضمن ارائه به مخاطبین، توسط بازدید کنندگان رای گیری شده و با اضافه شدن رای داوران از برگزیدگان در روز اختتامیه تقدیر بعمل آید. 

مجموعه‌ای از غرفه های رویداد به منظور  ارتباط با سایر گروه‌های جهادی و نهادهای حامی اختصاص داده خواهد شد تا در فضایی مستقل و آرام در کنار فضای نمایشگاهی امکان ارتباط دوطرفه بین شرکت کنندگان وجود داشته باشد. 

به منظور انتقال دانش روز و افزایش توانایی­‌های مخاطبین جشنواره، مجموعه ای از کارگاه های تخصصی برنامه‌­ریزی شده است تا در فضایی صمیمی، گروه‌­ها و فعالین جهادی بتوانند با موضوعات جدید و روش‌­های نوین فعالیت در حوزه محرومیت‌­زدایی و نقش آفرینی تخصصی آشنا شوند. تلاش شده است کارگاه‌­ها بصورت کاربردی و جذاب طراحی گردد و از اساتیدی مجرب و با تجربه استفاده شود. 

یکی از اتفاقات ویژه که در سومین جشنواره آغاز گردید، ایجاد بخش‌های مشاوره و منتورینگ می­‌باشد که براساس عرصه­‌های خدمت رسانی، گروه‌ها و فعالین محرومیت­‌زدایی می‌­توانند با حضور در این محل‌­ها از مشاوره متخصصین استفاده نمایند و با دیگر فعالین آشنا شوند و با تشکیل گعده‌­های تخصصی، به بحث و انتقال تجربه بپردازند. 

اختتامیه جشنواره ملی جهادگران، پس از برگزاری رویداد و هم افزایی گروه‌ها و فعالین حاضر در رویداد با حضور فعالین و اساتید جهادی، مسئولین سازمان‌های مرتبط با حرکت‌های جهادی، روئسای دانشگاه‌ها و همچنین نهادهای حامی حرکت‌های جهادی برگزار گردیده و برگزیدگان تقدیر به عمل خواهد آمد.

حامیان و مشارکت کنندگان تا کنون جشنواره ملی جهادگران

دبیرخانه

شماره مرکز پیام چشنواره: ۰۹۳۳۰۸۵۶۰۳۴

آیدی شبکه های اجتماعی:

jashnvareh_jahadgran@

آدرس دبیرخانه : خیابان طالقانی، تقاطع مفتح، مجتمع فرهنگی ۱۳ آبان، دبیرخانه دائمی جشنواره ملی جهادگران