تاریخچه

جشنواره ملی جهادگران رویدادی با هدف گردهمایی و هم افزایی اجزای نوآور و موثر زیست بوم حرکتهای جهادی شامل فعالین حرکتهای جهادی،متخصصان،کارشناسان، صاحب نظران، خیرین، سیاست گذاران و دستگاههای فعال در حوزه محرومیت زدایی است.جشنواره ملی جهادگران تا کنون سه دوره موالی توسط سازمان بسیج دانشجویی برگزار گردیده است. اکنون پس از گذشت دو سال از برگزاری سومین جشنواره،بار دیگر جشنواره ملی جهادگران به محلی برای تجمع گستردهی موثرترین نقش آفرینان زیست بوم حرکتهای جهادی و محرومیت زدایی کشور به خصوص دانشجویان تبدیل خواهد گردید.

فراخوان

جشنواره ملی جهادگران دو بخش تخصصی و هنری فراخوان خود را طراحی نموده تا فعالین، صاحب نظران و کارشناسان و دانشجویان فعال در حوزه محرومیت ­زدایی بتوانند ایده ها، آثار و دستاوردهای خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. به صاحبان آثار در طول بازه فراخوان مشاوره­های عمومی، تخصصی و کاربردی داده خواهد شد. بعد از بازه فراخوان آثار توسط اساتید تخصصی مورد داوری قرار خواهند گرفت و آثار برگزیده به دو صورت ارایه جمعی و ارایه پوستر در برنامه اختتامیه جشنواره قابلیت ارایه به مخاطبین را خواهند داشت.

محورها و موضوعات شرکت در جشنواره

الف) بخش تخصصی

بخش تخصصی جشنواره متناسب با بخش های یک گروه مطلوب جهادی طراحی گردیده است و در چهار موضوع زیر به دریافت ایده، طرح و یا تجربه فعالین جهادی اقدام خواهد نمود:

  •  گسترش گفتمان جهادی در بین آحاد مردم
  • شناسایی و به کارگیری ظرفیت های مردمی در اقدامات جهادی
  • ایجاد تشکیلات جهادی موفق و پایدار
  • پیشرفت منطقه ای و یا حل مسائل مناطق کم برخوردار

ب) بخش هنری

همچنین بخش هنری جشنواره ملی جهادگران با موضوع بازنمایی فعالیت گروههای جهادی در قالب‌های زیر پذیرای آثار فعالین و گروههای جهادی خواهد بود.

عکس

مستند

نماهنگ

ج) بخش ادبی

همچنین علاقه‌مندان می‌توانند در موضوعات زیر در بخش ادبی جشنواره شرکت نمایند. 

شعر

دلنوشته

خاطره

داستان

شرکت در جشنواره

علاقه مندان جهت ثبت آثار خود و شرکت در جشنواره میتوانند از طریق این لینک اقدام نمایند.بخش های رویداد و اختتامیه جشنواره

آثاری که به دبیرخانه جشنواره ملی جهادگران در بخش تخصصی ارسال می­گردد، در گام نخست مورد ارزیابی عمومی قرار می­گیرند. در صورت تایید ارزیابان عمومی این آثار مورد داوری تخصصی قرار می گیرد. بعد از این داوری آثاری که جهت ارایه عمومی به مرحله بعد راه پیدا می کنند، می بایست در فضایی که در رویداد جشنواره در نظر گرفته شده است در زمان محدود در مقابل داوران و شرکت کنندگان ارایه داشته باشند و مورد قضاوت این مخاطبین قرار بگیرند. تلاش گردیده تا در این جلسات ارایه با توجه به موضوعات ارایه، دستگاه­ها و نهادهای مرتبط نیز حضور پیداکنند تا در کنار آشنایی با دستاوردهای جهادی از طرح­های برگزیده حمایت نمایند. 

مجموعه­ای از تصاویر منتخب جشنواره ملی جهادگران در بخش هنری، بصورت نمایشگاهی در خواهد آمد. همچنین مجموعه­ای از مستندها و نماهنگ­های منتخب نیز در فضای مختص به اکران، به نمایش در آمده تا ضمن ارایه به مخاطبین، توسط بازدید کنندگان رای گیری شده و با اضافه شدن رای داوران از برگزیدگان در روز اختتامیه تقدیر بعمل آید. 

مجموعه ای از غرفه های رویداد به منظور  ارتباط با سایر گروههای جهادی و نهادهای حامی اختصاص داده خواهد شد تا در فضایی مستقل و آرام در کنار فضای نمایشگاهی امکان ارتباط دوطرفه بین شرکت کنندگان وجود داشته باشد. 

به منظور انتقال دانش روز و افزایش توانایی­های مخاطبین جشنواره، مجموعه ای از کارگاه های تخصصی برنامه­ریزی شده است تا در فضایی صمیمی، گروه­ها وفعالین جهادی بتوانند با موضوعات جدید و روش­های نوین فعالیت در حوزه محرومیت­زدایی و نقش آفرینی تخصصی آشنا شوند. تلاش شده است کارگاه­ها بصورت کاربردی و جذاب طراحی گردد و از اساتیدی مجرب و با تجربه استفاده شود. 

یکی از اتفاقات ویژه که در سومین جشنواره آغاز گردید، ایجاد بخش های مشاوره و منتورینگ می­باشد که براساس عرصه­های خدمت رسانی، گروه­ها و فعالین محرومیت­زدایی می­توانند با حضور در این محل­ها از مشاوره متخصصین استفاده نمایند و با دیگر فعالین آشنا شوند و با تشکیل گعده­های تخصصی، به بحث و انتقال تجربه بپردازند. 

اختتامیه جشنواره ملی جهادگران، پس از برگزاری رویداد و هم افزایی گروهها و فعالین حاضر در رویداد با حضور فعالین و اساتید جهادی، مسئولین سازمانهای مرتبط با حرکتهای جهادی، روئسای دانشگاهها و همچنین نهادهای حامی حرکتهای جهادی برگزار گردیده از و برگزیدگان تقدیر به عمل خواهد آمد.

دبیرخانه

شماره مرکز پیام چشنواره: ۰۹۳۳۰۸۵۶۰۳۴

آیدی شبکه های اجتماعی:

jashnvareh_jahadgran@

آدرس دبیرخانه : خیابان طالقانی، تقاطع مفتح، مجتمع فرهنگی ۱۳ آبان، دبیرخانه دائمی جشنواره ملی جهادگران