×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

خط قرمزی که ملخ ها رد کردن

گزارش تحلیلی مرکز مطالعات و هدایت حرکت های جهادی
در مورد هجوم ملخ های به استان های جنوبی کشور و نحوه امدادرسانی گروه های جهادی

 

 

عدم مبارزه جدی دولت عربستان در کنترل ملخ ها سبب شد تا ملخ‌های این کشور به سمت ایران آمده و وارد کشور شوند؛ ملخ‌ها از تنگه هرمز عبور و استان‌های جنوبی کشور از جمله خوزستان، بوشهر، فارس و جنوب استان کرمان را آلوده کردند. بارندگی‌های اخیر در جازموریان و پوشش گیاهی خوب، بافت خاک و رطوبت مناسب این منطقه را مستعد برای تکثیر ملخ‌های صحرایی کرد . این ملخ ها اکنون بیشتر در دشت جازموریان مستقر هستند. ملخ‌های بالغ مهاجر پس از تغذیه و تولیدمثل اقدام به تخم‌ریزی در پهنه جازموریان کردند، هر یک از این ملخ‌ها به طور معمول امکان تولید صد ملخ دیگر را دارند و تخم گذاری های خود را نیز در عمق ۱۰ سانتیمتری زمین در این منطقه انجام داده‌اند. ملخ بالغ مدام درحال تخم گذاری و جابجایی هستند و به هیچ خوراکی اعم از باغات خرما و پرتقال، و مزارع رحم نمی کنند.

 

کشاورزان جنوب کرمان بعد از گذشت سختی های فرآوان در سال های خشکسالی و محدودیت های صادراتی محصولات کشاورزی گذشته، امسال چشم امیدی به حاصل زحمات خود دارند، چرا که باز شدن مسیر صادرات گوجه و پیاز موجب افزایش قیمت این محصولات شده و کشاورزان منطقه با اشک شوق، به آینده امیدوارند. جنوب کرمان یک منبع غذایی برای ملخ ها به شمار می رود و اگر مسئولان نتوانند از پسِ کنترل این حشرات برآیند، بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی این دیار در خطر نابودی قرار خواهد گرفت.

مردم این مناطق اکثرا بلوچ بوده و ۹۹ درصد این مردمان کشاورز هستند. این مناطق که از نقاط به شدت کم برخوردار کشورمان می باشد، شاهد کشاورزان کپر نشینی است که منتظر بهره برداری زحمات خود در زمین های کشاورزی هستند. اما اگر به موقع، پرونده سیاه ملخ های سعودی بسته نشود، این حشرات زرد، خساراتی به مراتب بدتر از خشکسالی به این دیار وارد خواهند کرد. تا اواسط تیرماه زمین ها و باغات منطقه مهلت دارند تا جان سالم از حملات این ملخ ها به در ببرند، در غیر این صورت درصد قابل توجهی از مردم امکان کشت های تیرماه را نخواهند داشت و این اتفاق ضربه مهلکی بر اقتصاد ضعیف آنان خواهد زد. گروه های جهادی ، مردم منطقه و سازمان های مسئول در طی دو ماه گذشته فعالیت های مختلفی را برای کاهش تعداد ملخ های صحرایی انجام دادند، که اعم فعالیت های آنان به شرح زیر است:

•  رصد نقاط آلوده
•  سم پاشی با استفاده از ماشین های سم پاش شاسی بلند
•  سم پاشی هوایی در نقاط صعب العبور
•  سم پاشی تراکتوری

حال با توجه به فرصت محدود باقی مانده برای نابودی ملخ های صحرایی، به نظر می رسد که استفاده بیشتر از ظرفیت گروه های جهادی فعال و توانمند و افزایش سطح مشارکت مردم بومی برای رصد نقاط آلوده و سم پاشی ، بهترین راه حل برای خروج از بحران پیش رو می باشد. از تمامی گروه های توانمند که داوطلب حضور تیمی در مناطق آلوده جازموریان، قلعه گنج ، رودبار می باشند دعوت می گردد تا برای حل مشکلات مردم این مناطق وارد عمل شوند. برای انجام هماهنگی های لازم جهت اعزام به مناطق می توانید از طریق زیر مجمع جهادگران استان کرمان اقدام نمایید:

ارتبا با قرارگاه:

برادر سیدحسام الدین حسینی (مسئـول مجمع جهادگران استان کرمان)

09131484708