×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

جهاد همبستگی مشارکت ملی در بازسازی

هر گروه جهادی چراغ یک خانه را روشن میکند

مشارکت مردم ایران در ساخت و بازسازی مناطق سیل زده

 

انقلاب اسلامی ما مبتنی بر مبانی ارزشی است، در نظام ارزشی قیاس اتفاق نمی افتد و هر کس خود را با تکلیف ارزشی خود مقایسه می‌کند. در نظام ارزشی افراد وقتی به این نتیجه رسیدند که چه باید انجام دهند، تمام توان خود را برای این امر می‌گذارند حتی اگر هیچ کس کاری انجام ندهد. همین امر باعث شد، پس از سیل سال 98 که بیش از هجده استان کشور در آن درگیر شدند، هر کس وظیفه خود دانسته و در حد توان به یاری آسیب دیدگان بشتابد. از این سیل انسجام ملی و وحدتی نشئت گرفت که تا کنون باقی مانده است. اکنون که از مرحله بحرانی سیل عبور کردیم، لزوم مدیریت اثر بخش بر این وحدت ملی بیشتر حس می شود، به گونه ای که بتوان در پایان خروجی مناسب، با تاثیر بالا را شاهد بود،که همه افراد آسیب دیده از آن بهرمند شوند. بر طبق آمار بیش از175 هزار منزل آسیب دیده که در این میان 62 هزار منزل نیازمند ساخت کامل است، که رقم بالایی است، و دولت به تنهایی از عهده آن بر نخواهد آمد. وام و کمک های بانکی که برای مردم آسیب دیده در نظر گرفته شده است نیز، به شدت ناچیز است. سرعت، دقت، کیفیت از عناصر مهم بازسازی این تعداد خانه است. با توجه به انسجام ملی شکل گرفته، طرح “هر مسجد یک خانه” کلید خورد و در آن هر مسجد، و هر دانشگاه وظیفه ساخت یک خانه را از طریق مشارکت مردمی بر عهده خواهد داشت. منابع مالی این طرح، در مساجد و دانشگاه ها از عموم مردم جمع آوری خواهد شد. این امر سبب می گردد تا از هدر رفتن کمک های مردمی، توسط موسسات مختلف جلوگیری شود و موازی کاری نیز به حداقل برسد. مردمی که خودشان بانی مالی هستند، خودشان هم می توانند مجری طرح باشند و شایعات پیرامون نیز کاهش می یابد. ما با توجه به بنیه شکل گرفته و داوطلبان موجود تعداد 20 هزار خانه را در چشم انداز خود برای کمک به بازسازی مناطق سیل زده قرار دادیم، که همراهی و مشارکت تک تک خیرین و جهادگران را می طلبد. در این طرح شناسایی محرومان واقعی آسیب دیده، توسط گروه‌های جهادی صورت گرفته و بر اساس اولویت‌بندی در سامانه ثبت می شود. پس از بازسازی منازل، طبق هماهنگی صرت گرفته با اصناف، هر واحد صنفی هم متولی تهیه لوازم منزل برای یک خانه می شود.

برای مدیریت و نظم هر چه بیشتر کار سامانه ای طراحی شده است که در آن اطلاعات مساجد، خانه های و گروه های جهادی ثبت شده و  گروه ها به درستی در مناطق مختلف آسیب دیده تقسیم بندی می شوند و در نهایت هر گروه جهادی چراغ یک منزل را روشن خواهد کرد.

 

 

 

ثبت نام گروه های جهادی

 

این کار، در ایام ماه مبارک رمضان با جمع‌آوری کمک‌های مردمی در مساجد و دانشگاه‌ها برای ساخت منازل سیل‌زدگان آغاز و بعد از ماه مبارک نیز روند ساخت منازل توسط گروه‌های جهادی اجرا خواهد شد. بدین منظور دو پوستر در اختیار مساجد و دانشگاه ها قرار میگیرد، تا برای جمع آوری کمک های مالی، و آغاز فعالیت های اجرایی از آن استفاده نمایند.

دریافت پوستر لایه باز طرح هر دانشگاه یک خانه

دریافت پوستر لایه باز طرح هر مسجد یک خانه

بدیهی است که هر فرد می تواند برای جمع آوری کمک مالی، و برای حضور در منطقه در این طرح مشارکت نماید. همچنین قسمتی هم برای مشارکت متخصصین بالاخص متخصصین در امر عمران و مدیریت شهری در نظر گرفته شده، که می توانند از این طریق به پیشرفت کار کمک نمایند

فرم اعلام آمادگی متخصصان 

 

تمام تلاش های صورت گرفته برای مردم آسیب دیده بدین منظور انجام میگیرد که افراد هر چه سریعتر به خانه های خود بازگردند و بازه زمانی بازسازی کوتاه گردد. این امر مشارکت حداکثری شما عزیزان را می طلبد.