×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» اخبار » اردوی جهادی با حضور همه اعضای خانواده

تاریخ انتشار : 2019/05/14 - 12:11

 کد خبر: 30906
 12 بازدید

اردوی جهادی با حضور همه اعضای خانواده

اردوهای جهادی سال‌هاست توسط نیروهای داوطلب با هدف محرومیت‌زدایی در شهرهای مختلف شکل گرفته اما نوروز امسال روستایی در شرق اصفهان میزبان یک تیم متفاوت جهادی بود.

اردوی جهادی با حضور همه اعضای خانواده

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهادگران، میل به خدمت به مردم و تحمل سختی‌های آن نقطه‌ای نورانی در باطن انسان است که روحیه‌ای جهادی می‌طلبد، روحیه‌ای که آدمی را از تفکر تافته جدا بافته بودن می‌رهاند و روح انسان را از آفت‌هایی که متوجه آن است می‌زداید.

روحیه جهادی یعنی کار را برای خدا انجام دادن، کار را وظیفه خود دانستن، همه نیروها را درراه کارِ درست به میدان آوردن؛ این روحیه جهادی است.

همین روحیه جهادی بود که مردم را در جریان سیل اخیر کشور دورهم جمع کرد و در اندک مدتی در کنار کمک‌های نقدی غیرنقدی، انسان‌هایی را از جنس همه اقشار جامعه برای خدمت‌رسانی بی‌مزد و منت در استان‌های سیل‌زده دور هم جمع کرد.

حرکت‌های جهادی، فعالیت‌های خودجوش مردمی بود که توسط جوانان داوطلب دانشجو در اواخر دهه هفتاد به منظور ارائه خدماتی خدمات از جمله انجام پروژه‌های عمرانی مورد نیاز منطقه، خدمات کشاورزی، پزشکی-درمانی، آموزشی- تحصیلی و … در کنار فعالیت‌های فرهنگی شروع شد تا جایی که امروز شاهد تزریق این روحیه به مهم‌ترین و بنیادی‌ترین نظام جامعه یعنی خانواده‌ها هستیم.

ماجرا از کجا شروع شد

عید نوروز امسال همزمان با آغاز سال جدید و آمدن فصل بهار خانواده‌ای در اصفهان تصمیمی گرفتند که بهار را به زندگی خود و روستایی در شرق اصفهان آورند؛ تکاپوها از اواخر اسفندماه سال گذشته شروع شد، زمانی که مادر خانواده با دیدن تصاویر تعدادی از جوانان حاضر در اردوهای جهادی در قاب تلویزیون جرقه ایده و طرح نویی در ذهنش زده شد.

لیلا امینی مادر خانواده و دارای فوق‌لیسانس مشاوره درباره طرح «اردوی جهادی خانوادگی» می‌گوید: «هرسال با شروع ایام نوروز پس از اینکه چند روز اول را به دیدار با اعضای فامیل و صله‌رحم می‌گذراندیم معمولاً روزهای تعطیل باقی‌مانده صرف یک مسافرت خانوادگی می‌شد، اما امسال باانگیزه‌ای که از تصاویر اردوهای جهادی مجردی گرفته بودم به این فکر کردم که از این ایام به نحو احسن استفاده کنیم و خانوادگی به اردوی جهادی برویم.

از آنجایی که پتانسیل این کار را در اعضای خانواده‌ام می‌دیدم دوست داشتم تا این ظرفیت برای خدمت به مردم استفاده شود و هم روزهای خوب نوروز و اوقات طلایی‌مان را در محیطی سپری کنیم که برای اعضای دیگر جامعه و هم‌وطنان نیازمندم که شرایط زندگی آن‌ها آ از دسترسی به بعضی خدمات محروم کرده است، مفید واقع شویم.

اردوی جهادی در کنار خانواده

بااینکه اردوهای جهادی معمولاً به صورت مجردی و خارج از استان محل زندگی است، برگزاری این اردو به صورت خانوادگی و در درون استان باعث از بین رفتن نگرانی‌های موجود در خصوص اعضا، رعایت حریم محرم و نامحرم و بودن در کنار هم در این ایام می‌شد، بنابراین هم روزها در کنار هم با انسجام، همدلی، هماهنگی و همکاری یکدیگر می‌توانستیم به خدمت‌رسانی مشغول باشیم و هم شب‌ها به خانه برگردیم و وظیفه صله ارحام را هم انجام دهیم.

برگزاری اردوهای جهادی در قالب خانواده این مزیت را دارد که برنامه‌ریزی‌ها در بستر خانواده و با رعایت برنامه‌ریزی‌های شخصی اعضا و حفظ حریم خانواده انجام می‌شود و هم‌توان خدمت‌رسانی را به‌صورت تصاعد هندسی افزایش می‌دهد و هم اینکه به دلیل شناخت بیشتر و عمیق‌تر از استعدادها و توانمندی‌ها بحث هماهنگی‌های اعضا هم بهتر صورت می‌گیرد.

به همین دلیل در اولین مرحله این مسأله را با اعضای خانواده شامل همسرم، پسرهایم، عروسم و برادرانم در میان گذاشتم و ایده‌ای که تا آن لحظه تنها در ذهن من نقش بسته بود را برای جمع مطرح کردم و همان‌طور که انتظار داشتم از این طرح استقبال شد، در مرحله بعد و با توافق اعضا برای تعداد روزهایی که می‌توانستیم برای این کار بگذاریم و تاریخ دقیق آن زمان‌بندی کردیم. پس‌ازآن برای حضور درصحنه به برنامه‌ریزی پرداختیم و با توجه به اهمیت نظام خانواده از همان ابتدا وظیفه برگزاری کلاس‌های مشاوره خانواده، تربیت فرزند و مهارت‌های فردی برای بانوان را بر عهده گرفتم.»

پس از نیازسنجی روستای ورتون انتخاب شد

مهدی کلانتر که دکترای دامپزشکی دارد در ادامه صحبت‌های مادرش تأکید می‌کند: «پس از اینکه توانمندی‌های هر فرد روی کاغذ آمد، برای انتخاب عرصه جهاد گمانه‌زنی کردیم، مکانی که هم ظرفیت اردوی خانوادگی را داشته و هم به دلیل مشکلات شخصی بعضی افراد برای سفر به خارج از استان به صورت روزانه قابل تردد و نکته مهم‌تر اینکه شرایط پذیرش خدمات خانواده ما در آن منطقه فراهم باشد. به دلیل اهمیت تداوم کار جهادی هم تصمیم گرفته بودیم که محل برگزاری اردو مکانی در داخل استان باشد.

بعد از تحقیق و مشورت با افرادی مرتبط با این حوزه مثل بسیج سازندگی استان و … براساس نیازمندی‌های استان متوجه بخش محروم شرق اصفهان شدیم که روستاهای زیادی دارد و که گزینه‌هایی مورد نظر خانواده ما را هم دارا بود، پس از مشورت و طی مراحل مجاز روستای ورتون را انتخاب و اقدام به نیازسنجی در روستای هدف کردیم.

به همین منظور قبل از اردو برای بررسی‌های میدانی از روستا مکان برگزاری کلاس‌ها و مسجد حضوری دیدن کردیم و برای هماهنگی‌های بیشتر یک فرد رابط از طرف بسیج روستا شناسایی شد، خانم مرادی که قبلاً هم پیگیر کارهای فرهنگی و امورات این چنینی در روستا بود اطلاعات جامعی از روستا و نیازسنجی را در اختیار ما قرار داد.

 بخشداری و دهیاری هم بعد از حضور ما در روستا وارد میدان شدند و با تعاملات با دهیاری مکان برگزاری ویزیت رایگان پزشکان و جلسات مشاوره تهیه شد.

گروه ما شامل یک مشاوره خانواده، دکتر دامپزشک، معلم زبان، معلم قرآن، معاون مدرسه، پزشک عمومی و… بود و گروه هدف ما مادران روستا، کودکان و نوجوانان به طور ویژه بودند. من به عنوان دامپزشک گروه هم از خانه‌هایی که دارای دام بیمار بوده و نیاز به کمک داشتند سرکشی می‌کردم و پس از آن به صورت رایگان اقدام به تهیه دارو و درمان دام می‌کردم و هم در نقش مربی کودک در مسجد برای پسران روستا فیلم‌های کوتاه منتخب جشنواره عمار را بسته به رده سنی‌شان اکران می‌کردم.

از همان روز اول هم با کمک دایی همسن و سالم با بچه‌ها طرح دوستی ریختیم، با آن‌ها ورزش‌هایی مثل فوتبال بازی می‌کردیم، آن‌ها را در مسجد دور هم جمع و قصه‌های قرآنی را برایشان تعریف می‌کردیم، استقبال بچه‌ها از جلسات ورزش و قرآن و حتی کلاس‌های تقویتی، کلاس کنکور و زبان انگلیسی با اینکه در ایام تعطیلات بودیم به حدی خوب بود که اصلا تصور نمی‌کردیم.»

گام اول برای اردوی جهادی حس نوع دوستی است

مریم اسلامی عروس خانواده که تسلط نسبی به زبان انگلیسی داشته و دانشجوی ترم دوم رشته روانشناسی است درباره شرایط رفتن به یک اردوی جهادی خانوادگی اظهار می‌کند: «به نظر من گام اول برای رفتن به یک اردو جهادی خانوادگی دغدغه‌مندی و داشتن حس نوع دوستی و گام دوم داشتن چند روز تعطیل برای شرکت همه اعضای خانواده است، مثلاً تعطیلات عید نوروز زمان خوبی می‌تواند باشد.

گام سوم شناخت مهارت‌های فردی و گام چهارم جستجوی مناطق محروم و افرادی است که بتوانیم به آن‌ها خدمت‌رسانی کنیم، ترجیحاً برای راحتی کار و آشنایی بافرهنگان منطقه روستایی نزدیک شهر خودمان رو انتخاب می‌کنیم و گام آخر داشتن صبر و همتی جهـادی است وقتی این ایده در جمع خانوادگیمان مطرح خداروشکر بخوبی هم از آن استقبال شد؛ هرکس شروع به کاوش استعدادهای خودش کرد.

ناگهان خودم را بین بچه‌ها که مرا خاله صدا می‌زدند پیدا کردم

این ایده در وهله اول صرفاً یک پیشنهـاد بود ولی ناگهان خودم را سر کلاس بین بچه‌ها که مرا خاله صدا می‌زدند پیدا کردم! شده بودم معلم زبانشان و چه شغل شیرینی، ما برای دختران روستا در دو مقطع سنی ابتدای و متوسطه کلاس قرآن و زبان انگلیسی و رفع اشکال دروس مدرسه برگزار می‌کردیم.

دختران روستا آنقدر از کلاس‌ها استقبال می‌کردند که یک روز وقتی به دلیل تأخیر در زمان ناهار و نماز برخلاف معمول نیم ساعت دیر به محل برگزاری کلاس‌ها رسیدم در کمال تعجب دیدم همگی پشت در بسته ایستاده و منتظرم هستند، روز آخر هم وقتی پیشنهاد دادم در حیاط مدرسه ردیف بایستند تا عکس یادگاری بگیریم، به صورت خودجوش هماهنگ و یکصدا فریاد زدند «بهترین معلم دنیا» همانجا بود که بیش از پیش به قدردانی و صفای دل مردم روستای ورتون پی بردم، همین به خانواده ما انگیزه بیشتری می‌داد تا هر چه در توان دارد برای خدمت به آن‌ها بگذارد.»

علی امینی برادر خانواده که معلم با سابقه قرآن بوده و لیسانس زبان انگلیسی و فوق‌لیسانس الهیات دارد اضافه می‌کند: «زمانی که خواهرم این ایده را به زبان آورد تقریباً همزمان با انتشار بیانیه گام دوم انقلاب بود؛ به همین دلیل نام اردوی خانوادگی را گام دوم گذاشتیم و همراه با تمامی اعضای خانواده‌ام در این راه قدم برداشتیم تا گامی در راستای تحقق گام دوم با محرومیت‌زدایی برداریم و خدمت بدون منت به مردم را در کنار خانواده در این روستای مهمان‌نواز تجربه کنیم تا شاید یک الگوی جدید به جامعه در زمینه اردوهای جهادی یعنی الگوی اردوی جهادی خانوادگی که با حضور تک تک اعضای خانواده هستند، تدوین شود.

در این اردو مسؤولیت برگزاری کلاس‌های روان‌خوانی و روخوانی قرآن، خوشنویسی، کلاس زبان، تفریح و بازی بچه‌ها و در پایان هم اجرای بخش هیجان‌انگیز اهدای جایزه به افراد برتر جایزه را بر عهده داشتم.»

لیلا امینی در توضیح بیشتر ساز و کار اردوی جهادی خانوادگی افزود: «هـرشب بعد از نماز مغرب و عشا سخنرانی داشتیم که طی آن به مباحثی مانند بیماری‌های مشترک انسان و دام، مباحث سیاسی روز، مباحث پزشکی، مهارت‌های زندگی و مباحث دینی پرداخته شد.

آن‌هایی که حضوری نتوانستند مالی حمایت کردند

همسرم به دلیل مشغله‌هایی که داشت نتوانست در این اردو حضور به عمل آورد اما حمایت مالی گروه را برعهده داشت و تهیه جوایز، عیدی‌ها و پذیرایی در جلسات عمومی که هر شب برگذار می‌شد را برعهده داشت، خواهرم و دخترش هم با کمک های مالی هم به عنوان کمک مربی در طول اردو حمایت مادی و معنوی داشتند.

حجت‌الاسلام شبانی هم روحانی بودند که زمانی که متوجه حضور گروه ما شدند به اردو پیوستند و برگزاری کلاس‌هایی را برعهده گرفتند، در طول این مدت مسؤول بسیج دانش‌آموزی کوهپایه، مسؤول بسیج خواهران کوهپایه، خانم مرادی و همسرش هماهنگی و همکاری‌های لازم را انجام می‌دادند.

مشارکت پزشک‌های فامیل در اردوی جهادی خانوادگی

در مکانی که خودم جلسات مشاوره فردی با خانم‌های روستا داشتم، یک روز یکی از برادرانم هم که پزشک عمومی است به روستا آمد و به ویزیت رایگان بیماران و پس از نماز جماعت مغرب و عشا به ارائه مباحث پزشکی و بهداشتی با هدف پیشگیری از بیماری‌های شایع پرداخت، یک نیم روز هم مهمان پدر عروسم بودیم که ایشان هم پزشک عمومی هستند؛ با هماهنگی‌های انجام شده، خانم خرمدشتی با مدرک دکتری تخصصی مغز و اعصاب به مدت یک نیم روز در روستا به ویزیت رایگان مراجعه کنندگان پرداختند.

مهمان‌نوازی با نان و ماست محلی

روزهای پایانی اردو روزهایی بود که در عین سختی، شیرینی‌هایی را برای ما به همراه داشت و از همان موقع تمام فکر و ذکر ما مردم ورتون شده بود، مردمی که با لبخند رضایت خود از ما تشکر می‌کردند و گاه‌گاهی هم با تخم‌مرغ، نان و ماست محلی مهمان‌نوازی را به حد اعلا می‌رساندند.

روز آخر به دلیل استقبال بانوان روستا از جلسات مشاوره فردی با اینکه چند ساعتی رفتن را به تأخیر انداخته بودم باز هم تقاضای بیشتر ماندن و بازگشت به روستا از ما می‌شد و همین دلیل روشنی بود که خبر از تأثیرگذاری کارهای ما می‌داد.

پیش از اردو هم درخواستی به اداره اوقاف دادیم و با پیگیری‌های انجام شده برای کمک به دانش آموزان بی‌بضاعت روستا منبع مالی تهیه کنیم، همچنین با اطلاع‌رسانی به دوستان و آشنایان اقدام به تهیه پوشاک، کیف و کفش برای خانواده‌های بی‌بضاعت کردیم.

یکی از برکات این اردو در روستای ورتون هم جلسه تعاملی بود که روز آخر با بسیج، شورای روستا و دهیاری روستا برگزار کردیم و خروجی جلسه رفع سؤتفاهم و کم شدن فاصله این نهادها برای جلوگیری از جزیره‌ای عمل کردن در روستا بود که منجر به حل اختلاف بین این سه دستگاه شد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه