×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» اخبار » دانشجویان جهادگر علوم پزشکی برای سیل زدگان خانه می سازند

تاریخ انتشار : 2019/05/14 - 11:14

 کد خبر: 30903
 3 بازدید

دانشجویان جهادگر علوم پزشکی برای سیل زدگان خانه می سازند

همایش ترنم مهر که به بهانه تقدیر از جهادگران دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد یک خبر خوب هم داشت و دانشگاه های علوم پزشکی برای مردم سیل زده خانه می سازند.

دانشجویان جهادگر علوم پزشکی برای سیل زدگان خانه می سازند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهادگران، همایش ترنم مهر ویژه تقدیر از جهادگران دانشگاه علوم پزشکی تهران عصر شنبه در دانشکده داروسازی این دانشگاه برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین نیکزاد عیسی زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مراسم خطاب به جهادگران، افزود: شهید مطهری در کتاب 10 گفتار خود وقتی مسیر تربیتی را برای انسان ها ترسیم می کند، می گوید از دو مسیر سخن به میان می آورد. یک مسیر به صورت انفرادی به خویش می رسد و به سمت هدف حرکت می کند. در مسیر دوم، هدف، حرکت معنوی و تربیتی است که دقیق و زود به نتیجه می رسد.
وی افزود: وقتی جهادگران گرد هم می آیند واژه ای به نام مسئولیت های اجتماعی خلق می شود. همه انسانها وقتی در گروه جهادی جمع و وارد مشکلات مردم می شوند، ناخوداگاه حس دیگری به انسان دست می دهد و حرکت معنوی انسان زودتر به سرانجام برسد.
عیسی زاده، گفت: شکل و حالتِ مفهوم جهاد و اردوهای جهادی، حلقوی شکل است. یک حلقه بزرگ، جهاد فیزیکی است که انسان جسم خود را در آن درگیر خدمات رسانی می کند اما درون این حلقه بزرگ، جهاد دیگری اتفاق می افتاد که جهاد در مسیر تربیت نفسانی و معنوی انسان است.
به گفته مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران، افرادی که وارد این حلقه می شوند یک کار جسمانی انجام نمی دهد بلکه به تعبیر استاد مطهری، جهاد اکبر درون این حلقه شکل می گیرد.

**شتاب علوم پزشکی ها برای کمک به سیل زدگان
همچنین عبدالرحمن رستمیان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مراسم، گفت: با مطرح شدن بحث سیل، به این نتیجه رسیدیم که دانشگاه ها و بیمارستان های علوم پزشکی هم می توانند اقداماتی انجام دهند چرا که همه در کمک به سیل زدگان وظیفه داشتیم.
وی تاکید کرد: من هم استاد دانشگاه هستم اما از روحیه جهادگری جهادگران دانشگاهی درس گرفتم. بنابراین دانشگاه علوم پزشکی اعلام آمادگی کردند و بلافاصله تعدادی از مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی به مناطق سیل زده سفر کردند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: سیل کمک های دانشگاهیان با نیت بزرگی به سوی استان های سیل زده گسیل شد. هر کدام با هر فن و توانایی که داشتند، برای کمک رسانی بسیج شدند حتی عده ای با توان مالی این همکاری را آغاز کردند.
رستمیان ادامه داد: تعداد زیادی از دانشگاهیان برای کمک به مناطق سیل زده در قالب جهادگران ثبت نام کردند و این حس وظیفه از جنس مسئولیت پذیری بود. همکاران ما حدود 700 میلیون تومان کمک به مناطق سیل زده ارسال کردند.
وی اظهار کرد: رابطان فرهنگی، خیرین بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی در این زمینه کمک های نقدی و غیرنقدی خود را به استان های سیل زده رساندند و برای مسئولیت پذیری خود هر کاری انجام دادند.

**علوم پزشکی ها برای سیل زدگان خانه می سازند
محمد تاج فرد دبیر ستاد فعالیت‌ های جهادی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش پایانی این همایش، اظهار کرد: در مدت کمتر از دو سالی که از فعالیت های جهادی دانشگاه های علوم پزشکی می گذرد، اقدامات زیادی رخ داد و از اوایل سال 96 ستاد فعالیت های جهادی، کار خود را در وزارت بهداشت آغاز کرد.
تاج فرد در مورد پویش ملی بهار همدلی، گفت: با وقوع سیل در کشور، مردم و مسئولان کشور نیازهای اولیه مردم را برطرف کردند اما مشکل همچنان باقی مانده و حدود 80 هزار خانه ویران شد. از این رو، دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه ها پویش ملی بهار همدلی را فعال کردند.
به گفته وی، دولت نمی تواند این بار را به تنهایی به دوش بکشد اما همراهی جهادگران، دانشجویان و استادان با پویش ملی بهار همدلی، این همراهی با دولت انجام می گیرد تا اتفاق ماندگاری برای کشور رقم زده شود.
این مسئول وزارت بهداشت، گفت: در این زمینه بیمارستان قلب شهید رجایی اعلام کرد که ساخت 15 خانه را بر عهده می گیرد. از این رو، به ازای هر 30 میلیون تومانی که در دانشگاه های علوم پزشکی جمع آوری شود، خانه ایجاد خواهد شد. به این صورت که یک سوم از هزینه ها با دانشگاه های علوم پزشکی و دو سوم دیگر بر عهده نهادهای حمایتی است.
وی افزود: با افتتاح حسابی در هر دانشگاه علوم پزشکی و انعقاد قرارداد میان وزارت بهداشت و نهادهای حمایتی این خانه ها ظرف مدت 10 تا 12 ماه به نام اشخاصی که منزل شان در سیل ویران شد، احداث و تجهیز می شود.
به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم از جهادگران دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران تقدیر به عمل آمد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه