×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» اخبار » گزارش اردو های جهادی گروه‌ جهادی‌روح‌الله خراسان شمالی در تابستان 97

تاریخ انتشار : 2018/10/02 - 11:37

 کد خبر: 28435
 50 بازدید

گزارش اردو های جهادی گروه‌ جهادی‌روح‌الله خراسان شمالی در تابستان 97

گزارش اردوی جهادی خراسان شمالی، تابستان 97، گروه‌جهادی‌روح‌الله از تاریخ “1 شهریور 97” تا “14 شهریور 97” اردوی جهادی گروه‌جهادی‌روح‌الله بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد. تعداد ۸۲ نفر در این اردو شرکت داشتند. درمجموع ۴۶ نفر برادران در زمینه‌های عمرانی ، فرهنگی وشناسایی-مستندسازی ۳۷ نفر خواهران در زمینه‌ی فرهنگی و شناسایی منطقه‌ی هدف: […]

گزارش اردو های جهادی گروه‌ جهادی‌روح‌الله خراسان شمالی در تابستان 97

گزارش اردوی جهادی خراسان شمالی، تابستان 97، گروه‌جهادی‌روح‌الله
از تاریخ “1 شهریور 97” تا “14 شهریور 97” اردوی جهادی گروه‌جهادی‌روح‌الله بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
تعداد ۸۲ نفر در این اردو شرکت داشتند.
درمجموع ۴۶ نفر برادران در زمینه‌های عمرانی ، فرهنگی وشناسایی-مستندسازی
۳۷ نفر خواهران در زمینه‌ی فرهنگی و شناسایی
منطقه‌ی هدف: استان خراسان شمالی – شهرستان رازوجرگلان –بخش غلامان – روستاهای سوخسورحیمی-سوخسو هاشم-سوخسو انقلاب-راستاقان-آدینه قلی-تازه قلعه-داشلی قلعه-پرسه سو علیا

فعالیت‌های عمرانی
– احداث حوضچه روی چشمه جهت تامین آب‌شرب روستای سوخسو رحیمی و ترمیم بخشی از لوله‌کشی آن
– تکمیل یک دستگاه ساختمان مسکونی برای یک خانواده‌ی۸نفره از اهل‌سنت در روستای پرسه سو علیا
– احداث آبراه بتنی جهت تامین آب کشاورزی روستای سوخسو رحیمی
آبراه به شکل خاکی وجود داشت که باعث هدررفت بسیار آب می شد. با احداث آبراه بتنی این هدر رفت بسیار کم می شود. با توجه به طولانی بودن مسیر آب، لوله‌گذاری توصیه می شود. در طول اردو ۱۰۰ متر از این کانال احداث شد. (که در بعضی قسمت ها، نیاز به تعریض کانال بود که با مشقت هایی همراه بود.)
فعالیت‌های فرهنگی
تمرکز اصلی گروه بر فرهنگ‌سازی کار و تلاش و مسئولیت‌پذیری
میان مردم منطقه بوده است.
فعالیت‌های جهادی عمرانی و کلیه فعالیت‌های محرومیت‌زدایی به شکل تزریق پول یا آبادانی از سمت خارج از منطقه به تنهایی، باعث ایجاد رخوت در مردم و فرهنگ‌سازی نادرست توقع از دیگران برای رفع نیازها و مشکلات خود می شود.
توجه به فرهنگ‌سازی کار و تلاش در فعالیت‌های محرومیت‌زدایی خصوصا در بستر مقدس و پرنشاط اردوهای جهادی، علاوه‌بر جلوگیری از این معضل می‌تواند روحیه جهادی و مسئولیت‌پذیری را در بین مردم ایجاد و محرومیت‌زدایی واقعی را محقق سازد.
اقدامات گروه جهادی در اردوی تابستان 97 در این راستا بدین شرح است:
گروه فرهنگی:
فعالیت گروه فرهنگی برادران در ۵ روستا و خواهران در۷ روستا انجام گرفت. تعداد ۱۷ نفر از برادران و تقریباتمامی خواهران در این فعالیت‌ها شرکت داشتند. جلسات هماهنگی روزانه با حضور روحانی گروه درساعت۷صبح برای برادران برگزار می‌شد. در این جلسات بحث کار و تلاش و مسئولیت‌پذیری در محوریت فعالیت‌های فرهنگی ۵ روستا قرار گرفت.
آموزش‌های دینی نماز و قرآن، شناسایی دانش آموزان مستعد جهت حمایت مادی-معنوی از آنها و برگزاری مسابقه ی «روستاتو بساز» از فعالیت‌های گروه فرهنگی بود.
در مسابقه ی «روستاتو بساز» نوجوانان مشکلات روستا را بیان کرده و راه حل آن را پیشنهاد می دهند. به بهترین راه حل ها جایزه تعلق می گیرد.
جدا از این مسابقه، جوایز ساده مانند دفترچه نقاشی ، مداد رنگی ، حباب ساز و … در قالب امتیاز دهی بر اساس رفتار کودکان در اختیار ایشان قرار گرفت.

برنامه‌های ویژه:

-شناسایی جوانان دو روستای سوخسورحیمی و راستقان و برگزاری جلسات با هدف شکل‌گیری هسته‌های جهادی داخل روستاها از دیگر اقدامات در این راستا است. در این جلسات جوانان دانشجو، طلبه و شاغل حضور داشتند. محتوای این جلسات مشکلات روستا، راهکارهای رفع آن و پیشنهاد گروه بر شکل‌گیری و پشتیبانی از هسته‌های جهادی بود.

-کمک به برگزاری جشن عید غدیر در ۳روستای سوخسورحیمی، راستقان و آدینه قلی و شرکت اعضا در آنها، که برنامه‌ی روستای سوخسورحیمی وآدینه قلی تماما توسط گروه جهادی برگزار شد. این گونه حرکات باعث همدلی بیشتر مردم با گروه‌های جهادی و مشارکت بیشتر در فعالیت‌های جهادی می‌شود. جوایز مسابقه «روستاتو بساز» در این برنامه اهدا شد.
-بازدید علمی-فرهنگی از کارخانه‌ی آسفالت شارستان.
آقای کرم‌زاده، مدیر کارخانه، کارآفرین موفق منطقه و رزمنده‌ی دفاع مقدس بودند.
مباحث مطرح شده در این بازدید، تجربیات کارآفرینی، راهکارهای تحقق شعار “ما می‌توانیم” و مشورت درباره‌ی فعالیت‌های جهادی بود. در این برنامه سرهنگ ریحانی فرمانده سپاه رازوجرگلان نیز به همراه همراهان حضور داشتند.
-دیدار با خانواده‌ی شهدا:
در بعدازظهر روز یازدهم گروه به همراه مهمانان به دیدار دو خانواده‌ی شهید روستای سوخسو رحیمی (شهید رحیمی و شهیدحسینی) رفتند و پس از آن مزار شهدای روستای سوخسورحیمی را زیارت کردند.
درانتها اردوی جهادی تابستان 97 با زیارت آقا امام رضا (علیه‌السلام) به پایان رسید.


برچسب ها : , , , , ,
ارسال دیدگاه