×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» اخبار » جهادگران باید به شهر و روستاهای خود نیز توجه داشته باشند

تاریخ انتشار : 2017/10/10 - 7:34

 کد خبر: 18660
 99 بازدید

جهادگران باید به شهر و روستاهای خود نیز توجه داشته باشند

مسئول جهادی شهید رضایی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف گفت: متاسفانه توجه گروه های جهادی به داخل شهر نیست، یکی از فعالیت های جدی که امسال انجام دادیم راه اندازی اردوهای جهادی درون شهری بود.

جهادگران باید به شهر و روستاهای خود نیز توجه داشته باشند

برنامه “آیینه داران بصیرت” رادیو گفت و گو با موضوع خدمات اجتماعی بسیج و ابعاد مختلف این موضوع و با حضور دکتر عباس آقایی معاون سلامت و خدمات رسانی سازمان بسیج سازندگی کشور و مجید جاودانی مسئول جهادی شهید رضایی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف به روی آنتن رفت.

دکتر عباس آقایی با اشاره به نوپا بودن نظام جمهوری اسلامی از نظر ساختارهای سیاسی و بین المللی، گفت: با توجه به اتفاقاتی که طی چهاردهه گذشته در کشور افتاده، رشد اقتصادی و اجتماعی متوازن را نداشته ایم و تا حدودی شکاف و میزان بهره مندی اقتصادی در مرکز و پیرامون کلان شهرها در شکل گیری قطب های صنعتی باعث گسست اجتماعی – اقتصادی در نظام شهری و روستایی ما شده که عوارض بسیار ناگواری را بر روی زندگی اجتماعی، امنیت اقتصادی و شکل گیری مناطق محروم و دور افتاده کشورمان داشته است.

وی افزود: این عقب ماندگی زمینه ای برای لزوم شکل گیری ساختار مردمی نظام مند برای مقابله با شکافی که ایجاد شده و پیامدهایی که در آن متواتر است، ایجاد می کند. در اینجاست که طرح راهبردی محرومیت زدایی کشور و دغدغه آن خیلی واضح، شفاف و صریح توسط رهبر انقلاب درک می شود و ما شاهد شکل گیری سازمان بسیج سازندگی هستیم.

معاون سلامت و خدمات رسانی سازمان بسیج سازندگی کشور ایده بسیج سازندگی را راهبرد ملی در تولید امنیت و قدرت نرم دانست و بیان داشت: رهبر معظم انقلاب برای رسیدن به راهبرد اصلی سه جنبه را در تشکیل سازمان بسیج سازندگی مد نظر دارند، اول با کارکردی که سازمان بسیج سازندگی در ارتباط با بدنه اقشار مختلف جامعه دارد، بتواند به توزیع عادلانه امکانات در مناطق محروم کمک کند، دوم جلب مشارکت حداکثری مردم، هدایت نیروهای جوان و خدمات داوطلبانه عمومی و سوم توسعه زیرساخت های امنیت پایدار.

وی در خصوص کارکردهای اجتماعی بسیج اظهار داشت: بسیج سازمانی پویا، فراگیر و شبکه ای آماده برای رسالت ها و ماموریت های حفاظت و حراست از انقلاب اسلامی و پاسخگویی به خلاء هایی که پیش روی نظام است و نیازهایی که در سطح کشور وجود دارد است.

آقایی رفاه اجتماعی به عنوان یکی از مولفه های مهم در زندگی مردم را یکی از اهداف اردوهای جهادی برشمرد و گفت: امید داریم بتوانیم با ساماندهی، سازماندهی و تقویت توسعه حرکت های جهادی این کار را با دست خود مردم برنامه ریزی کنیم. در خصوص خدمت رسانی با نهادهای مرتبط همکاری جدی با کمیته امداد، بهزیستی، هلال احمر داریم.

وی با تاکید بر اینکه در سازمان بسیج نگاه تخصصی در حال شکل گیری است، به اقدامات صورت گرفته در سال ۹۵ در حوزه پزشکی اشاره کرد و عنوان داشت: در حال حاضر ۷۴۱ پزشک عمومی جهادگر ، ۲۰۱ نفر متخصص های گوناگون، ۲۳۸ دندان پزشک و ۲۱۱ داروپزشک در عرصه جهادی فعالیت می کنند.

معاون سلامت و خدمات رسانی سازمان بسیج سازندگی کشور خاطر نشان شد: امروز یکی از مجموعه هایی هستیم که به جد سواد آموزی را در مناطق محروم و رفع مشکلات علمی دنبال می کنیم. همچنین در صحنه اقتصادی اولویت داریم و در ایجاد طرح های اقتصاد مقاومتی ۳۱ هزار طرح ایجادی و حمایتی را در سال گذشته داشتیم. موضوع قطب های اقتصادی، بنگاه های زود بازده، صنایع کوچک را به طور جد دنبال می کنیم.

در ادامه مجید جاودانی با اشاره به به سفرهای جهادی گفت: خدمات اجتماعی ترکیب خوبی است برای مجموعه ای از ابعاد مختلف کاری که در قالب سفرهای جهادی است.

وی اردوهای جهادی را به چهار بخش تقسیم بندی کرد و عنوان داشت: اگر بخواهیم در حوزه های مختلف خدمات اجتماعی سفرهای جهادی را تقسیم بندی بکنیم غالبا به چهار دسته عمرانی، آموزشی و فرهنگی و پزشکی تقسیم می شود و در این عرصه ها حضور پیدا می کنند و سعی می کنند تا محرومیت زدایی کنند.

وی به فعالیت های جهادی در حوزه عمرانی پرداخت و تاکید کرد: در این حوزه نیاز است که در فعالیت های عمرانی اشتغالزایی و اقتصاد روستاها را هدف قرار دهند و این می تواند عمده مشکلات موجود در روستا را حل کند.

مسئول جهادی شهید رضایی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف با بیان اینکه در حوزه عمرانی گروه های جهادی دو دسته کار اصلی دارند، گفت: یک دسته از کارهایشان صرفا کارهای عمرانی است که معطوف به ساختن سازه هایی است که به فرهنگ روستا کمک می کند مانند مساجد، حسینیه ها، خانه های عالم. دسته دوم کارهایی در راستای اشتغالزایی و اقتصادی روستا هاست و متاسفانه در این قسمت گروه های جهادی دانشجویی ما ضعف دارند و باید بروند پروژه هایی را تعریف کنند که نیاز مردمی و نیاز کف آن روستا است.

وی به اقدامات جهادگران بسیج دانشجویی دانشگاه شریف اشاره و مطرح کرد: گروه های جهادی ما به طور خاص در مورد کارهای عمرانی تلاش کرده تا دسته دوم کارهای عمرانی را محقق کنند مثلا در دو سالی که در شهرستان زیرکوه استان خراسان جنوبی بودیم در حدود سه هزار متر کانال کشی انجام دادیم و حفر این کانال باعث رونق کشاورزی روستاییان شد.

جاودانی در زمینه دیگر فعالیت های جهادگران گفت: در این زمینه گروه های دانشجویی یکی از پایه های اصلی کارشان بحث اموزش است. دسته سوم هم بحث فرهنگی است فعالیت های فرهنگی در این دسته تعریف می شود که به اعتقاد بنده فعالیت های فرهنگی بستر تمام فعالیت هایی است که در اجتماع جریان دارد. دانشجویان زیادی را هم داریم که در حوزه بهداشت و روان و ارتقای سطح بهداشت روستاها کار می کنند.

وی در خصوص اثرات معنوی سفرهای جهادی اظهار داشت: در اردوهای هفت یا ده روزه کارهای عمرانی، خیلی جدی در سطح استان نیست اما اثرات حضور ده روزه ما در روستا خیلی زیاد است و در میان روستاییان شعار ما می توانیم را عملی می کنیم.

مسئول جهادی شهید رضایی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف با بیان اینکه جهادگران باید به شهر و روستاهای خود نیز توجه داشته باشند، متذکر شد: متاسفانه حواسمان نیست در داخل شهر خودمان هم مشکلات عدیده ای داریم و متاسفانه توجه گروه های جهادی به داخل شهر نیست و یکی از فعالیت های جدی که امسال انجام دادیم راه اندازی اردوهای جهادی درون شهری بود.


برچسب ها : , ,
ارسال دیدگاه

تبلیغات