×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» گفتگو » گفتگوی ویژه با آقای عمرانی مسئول گروه جهادی صالحین جهادگر

تاریخ انتشار : 2017/07/04 - 18:00

 کد خبر: 11925
 641 بازدید

گفتگوی ویژه با آقای عمرانی مسئول گروه جهادی صالحین جهادگر

-    خودتون رو معرفی کنید؟ چند سال هست که به اردوی جهادی میروید؟ محمد عمرانی برازجانی هستم دانشجوی کارشناسی ارشد عمران. من خودم امسال برای اولین بار در اردوهای جهادی به عنوان مسیول اردو شرکت کردم اما گروه جهادی صالحین جهادگر از سال 88 آغاز به فعالیت کرده است. همچنین امسال برای اولین بار به عنوان دومین گروه برتر انتخاب گردید.  

گفتگوی ویژه با آقای عمرانی  مسئول گروه جهادی صالحین جهادگر

–    خودتون ازچه طریقی با اردوهای جهادی آشنا شدین و چی شد که اولین بار به اردوی جهادی رفتید؟
بنده ابتدا از طریق برنامه های تلویزیونی با این اردوها آشنا شدم، اما امسال توفیق شد که از طریق دانشگاه به عنوان مسیول گروه در اردو جهادی شرکت کنم.
–     خاطره ای دارید از اولین اردوی جهادی؟
شرایط هوایی در جنوب و منطقه ی ما به گونه ای است که گروه گاهی باید در هوای 50 یا 60 درجه فعالیت های عمرانی ادامه دهد.  به منظور اینکه جهادگران آسیب نبینند، ما آنها را به 4 گروه تقسیم کردیم. وقتی که بچه ها بر میگشتند از شدت تعرقی که داشتند، وقتی از آنها جویا می شدم که می توانید در این شریط به کار ادامه دهید یا نه، با انگیزه ی بیشتری دفعه ی بعد فعالیت می کردند و حتی برخی از آنها برنمیگشتند و با گروه بعدی نیز به کار عمرانی می پرداختند.
سئوالات کلی درباره گروه:
–    اساسنامه یا مرامنامه داره گروه؟ شامل چه موضوعاتی می شود؟
اساسنامه مکتوبی از گروه وجود ندارد اما از ابتدای فعالیت گروه ایین توافق بوده که فعالیت های گروه در سه محور تربیتی، فرهنگی سیاسی، عمرانی صورت بگیرد.
–    گروهتون از چه سالی آغاز بکار کرده، چند نفرین و در چ مناطقی فعالیت داشتید؟
گروه از سال 88 شروع به فعالیت های جهادی کرده است و امسال موفق شدیم در خدمت 80 جهادگر باشیم.
سال های قبل یک منطقه را بچه ها می رفتند اما امسال بنده پیشنهاد دادم که روستاهایی انتخاب شوند که علاوه بر نزدیک بودن (جهت سهولت در انتقال وسایل) ، تاکنون هیچ اردو جهادی در آنجا برگزار نشده باشد. نتیجه ی شناسایی سه روستا شد که دوتا از انها محرومیت زیادی داشتند و ما هر سه روستا را برای فعالیت انتخاب کردیم.
–    اگر سایت، کانال تلگرامی و …. دارین معرفی کنید
بله یک گروه در رسانه واتساپ داریم که در انجا اطلاع رسانی های لازم را به جهادگران می رسانیم.
–    برنامه های شما برای پیشرفت منطقه در آینده و گسترش فعالیت گروه چیست؟ چرا و چطور به این جمع بندی و برنامه رسیدید؟
این سه روستا را که برای فعالیت انتخاب کردیم، مشکلات خانوادگی و اخلاقی در خانواده ها زیاد بود. ما شب ها حلقه هایی با موضوعات اخلاقی، اقتصادی و کشاورزی و سایر موارد با حضور کارشناسان مربوطه برگزار می کردیم. ارتباط کارشناسان با اهالی به صورت هفتگی یا هر ده روز یک بار  هم چنان وجود دارد و اهالی بسیار از ما درخواستند که باز هم به روستاهای آنها برویم. همچنین این فعالیت باعث شد که مسیولین هم به این روستا ها توجه کنند.
–    سئوالات درباره فعالیت و اردو:
–    در چه عرصه هایی فعالیت دارید؟
عرصه ی عمرانی فعالیت الویت دار ما نیست. ما ابتدا در منطقه آسیب شناسی کردیم و مشکلات تربیتی و فرهنگی و هم چنین سیاسی را پیدا کردیم. در این راستا نمایشگاه هایی مثل حجاب و عفاف، نوشت افزار های ایرانی و نمایشگاه کتاب برگزار نمودیم. از انجا که در این منطقه نخلستان زیاد است، کارشناس در این رابطه نیز به منطقه بردیم تا مردم را راهنمایی کند.

–    جهادگران گروه چه طور انتخاب میشوند و آیا معیارهای خاصی برای انتخاب وجود داره؟(تخصصی انتخاب میشوند یا خیر؟)

در یک مرحله که نیروهای متخصصی که نیاز گروه بود مثل بنا، برقکار ،مربی، حافظ قرآن و از این دست موارد را پیگیری و با گروه همراه کردیم. اما در سطح عمومی بنا را بر جذب حداکثری گذاشتیم و اعلام کردیم هر کس با هر تخصص و مهارتی امکان ثبت نام در اردو را دارد. دو روز زودتر انها را به منطقه بردیم بر اساس علاقه ی شان کاری را که دوست داشتند به آنها واگذار می کردیم که الحمدالله از نتیجه ی این طرح بسیار راضی بودیم.
–    آخرین اردویی که برگزار کردید زمینه های اجرای آن را چگونه فراهم نمودید؟ (تامین مالی، هماهنگی ادارات، تامین نیرو)
در یکی از روستا دهیار و شورای روستا به ما بسیار کمک کردند و امکانات زیادی را در اختیار گروه گذاشتند. اما از بابت تامین مالی از تسهیلات آستان قدس رضوی، دانشگاه آزاد دشتستان و بسیج دانشجویی ناحیه کمک گرفتیم.
–    خاطره ای دارین که حساسیت کار در مناطق روستایی رو نشون بده؟
معمولا گروه های جهادی برای فعالیت عمرانی در یک روستا یک مدرسه یا حسینیه یا مسجد را دستور کار خود قرار می دهند اما ما تصمیم گرفتیم چند پروژه در روستا تعریف کنیم و در هر محله از روستا یک تیم حضور داشته باشد. مثلا ما این بار مهد کودک و یا خانه یک خانواده شهید که بر اثر زلزله خانه اسیب دیده بود را دستور کار خود داشتیم و این باعث شده بود که ارتباط همه مردم روستا با جهادگران زیاد شود. در این روستا فرزندانی بودند که با والدین خود مشکل داشتند که با راهنمایی طلبه های گروه این مشکلات مرتفع شد و خود والدین دایم پیگیر مشاوره گرفتن از روحانیون گروه بودند.
–    موضوعی بوده که خود اهالی خیلی تلاش کردن و بهتون کمک کردن؟ چجوری این همراهی رو بوجود آوردین؟
ما در دهه ی کرامت در خدمت اهالی این روستاها بودیم. در اماده سازی مسجد برای برگزاری جشن یا حلقه ها مردم روستا هم بسیار ما را کمک می دادند و هم استقبال زیادی داشتند به طوری که قبل از ما جمعیت زیادی از اهالی در محل برگزاری مراسم حضور پیدا می کردند و ما مجبور شده بودیم به دلیل استقبال مردم ظهر در یک مسجد و عصر در مسجدی دیگر مراسم داشته باشیم.
–    به نظر شما بزرگترین چالش و موانع پیش روی گروههای جهادی چیست و چطور می توان از آن عبور کرد؟
وقتی که یک گروه جهادی در یک روستا حضور پیدا می کند، اهالی روستا گروه را نماینده نظام می دانند و برای رفع مشکلاتی که در روستا با آن مواجه هستند سطح توقعی برای آنها ایجاد می شود. کاش این امکان وجود داشت که مسیولین همگام با گروه های جهادی می توانستند بعد از برگزاری اردو به روستا ها سرکشی کنند و در رفع مشکلات آنان قدمی بر دارند.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه