×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» گفتگو » گفتگوی ویژه با آقای زینالی از گروه امام موسی صدر

تاریخ انتشار : 2017/07/04 - 17:51

 کد خبر: 11915
 593 بازدید

گفتگوی ویژه با آقای زینالی از گروه امام موسی صدر

خودتون رو معرفی کنید؟ چند سال هست که به اردوی جهادی میروید؟ من سعید زینالی، مسئول گروه جهادی امام موسی صدر دفتر تبریز، دو سال و نیم هست که در اردوهای جهادی شرکت می کنم یک سال به عنوان جهادگر و یک سال و نیم بعد مسیولیت اردو را بر عهده داشتم.

گفتگوی ویژه با آقای زینالی از گروه امام موسی صدر
 • خودتون ازچه طریقی با اردوهای جهادی آشنا شدین و چی شد که اولین بار به اردوی جهادی رفتید؟

ابتدا از طریق تلویزیون و بعد هم در دانشگاه یکی از دوستان پیشنهاد داد که از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه در اردو جهادی شرکت کنیم. در آن دوره طی اردو های 15 روزه ما دو عرصه اموزشی و عمرانی را داشتیم. اردوی 15 روزه اول را با نیت اینکه کمک حداقلی ما در زیبا سازی مدارس می تواند مفید واقع شود، شرکت کردم که علاقه من شدم و در اردوی 15 روزه دوم هم حضور پیدا کردم.

 • خاطره ای دارید از اولین اردوی جهادی؟

تصمیم داشتیم خانه پیرزنی را در روستا تعمیر کنیم. تمام وسایل  را اماده کرده بودیم اما وقتی که خواستیم کار را شروع کنیم، متوجه شدیم برق توسط اهالی قطع شده است. کنتور را وصل کردیم اما اهالی سیم متصل به تیر برق را قطع کرده بودند. با دهیار صحبت کردیم و خواستیم که همکاری کند اما بهانه اورد که ما راضی به حضور شما نیستیم و این ترمیم خانه ی پیرزنی که عمر کوتاهی دارد هم کار بیهوده ای است و ما به ناچار به سپاه منطقه متوسل شدیم و کارمان را از فردای آن روز از سر گرفتیم.

 • اساسنامه یا مرامنامه داره گروه؟ شامل چه موضوعاتی می شود؟

خیر گروه اساس نامه ی مکتوبی ندارد

 • گروهتون از چه سالی آغاز بکار کرده، چند نفرین و در چ مناطقی فعالیت داشتید
  از سال 84 فعالیت های خود را آغاز کرده ایم و محدوده ی فعالیت های مان در منطقه ورزقان است اما در هر دوره از اردوهای روستای جدید را انتخاب می کنیم. گروه جهادی امام موسی صدر دفتر تبریز از 20 نفر جهادگر برادر و 20 نفر جهادگر خواهر عضو دارد.
 • اگر سایت، کانال تلگرامی و …. دارین معرفی کنید

خیر کانال مختص به اردوی جهادی نداریم اما دفتر یک کانال دارد و اعضا را در آنجا عضو کرده ایم.

 • برنامه های شما برای پیشرفت منطقه در آینده و گسترش فعالیت گروه چیست؟ چرا و چطور به این جمع بندی و برنامه رسیدید؟
 • در چه عرصه هایی فعالیت دارید؟

در سه عرصه، زیبا سازی مدارس، عمرانی و آموزشی فعالیت داریم. دو عرصه ی اول مختص برادران است و آموزشی مختص خواهران که اکثریت از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان هستند.

 • در چه حوزه ای به صورت تخصصی کار می کنید؟ چ طرح هایی در این زمینه داشتید؟ (وجه تمایز گروه از سایر گروهها)

حوزه ای که هم برای برادران و هم برای خواهران ارجحیت دارد، حوزه ی فرهنگی است و به نظر بنده وجه تمایز گروه ما با برخی از گروه ها این است که فعالیت تخصصی در یک عرصه انجام نمی دهیم و در عرصه های مختلف اقدام به ارایه خدمات می نماییم.

 • جهادگران گروه چه طور انتخاب میشوند و آیا معیارهای خاصی برای انتخاب وجود داره؟(تخصصی انتخاب میشوند یا خیر؟)

تاکید خاصی نداریم که جهادگر حتمن دانشجو باشد، ما از اداراتی مثل بسیج علمی ویا شهرداری کارمندانی به عنوان جهادگر داشته ایم اما انچه تخصص جهادگر بسیار مهم است و برای هر عرصه با توجه به نیروهایی که تعریف می کنیم حتما الویت را با این نیرو ها می گذاریم.

 • آخرین اردویی که برگزار کردید کجا بود و چطور انتخاب شد و زمینه های اجرای آن را فراهم کردید؟ (تامین مالی، هماهنگی ادارات، تامین نیرو)

آخرین اردوی ما در شهرستان ورزقان روستای لمبران بوده است. ما برای انتخاب منطقه ابتدا از سازندگی سپاه کمک میگیریم و سپس با توجه به الویت های گروه در منطقه به جستجو می پردازیم. به عنوان مثال الویت اول ما ایجاد سرپرست زنان سرپرست خانواری است که فرزندان معلول دارند.

بابت تامین اعتبارات مالی، نامه ای به اداراتی مثل شهرداری، بسیج فرهنگیان می نویسیم. برخی سازمان ها در تامین وسیله و ابزار ها کمک می دهند مثل تامین اجر و سیمان یا نوشت افزار ویژه دانش آموزان و در نهایت نیز بودجه سپاه ما را کمک می دهد.

هزینه ی مالی اخرین اردوی جهادی 27 میلیون تومان بود و لازم به ذکر است که گروه از جهادگران هیچ هزینه ای را دریافت نمی کند.

 • خاطره ای دارین که حساسیت کار در مناطق روستایی رو نشون بده؟ (تا حالا موضوعی بوده که خیلی براش تلاش و پیگیری کرده باشید و به نتیجه رسیده باشید؟)
 • موضوعی بوده که خود اهالی خیلی تلاش کردن و بهتون کمک کردن؟ چجوری این همراهی رو بوجود آوردین؟

امسال جهادسازندگی استان کلاس هایی را برای مسیولین جهادی برگزار کرد و طی این کلاس ها مطلع شدیم که جهادسازندگی استان طرح هایی در راستای پرورش دام، ماهی دارد و وام هایی را به روستاییان ارایه واگذار می کند. ما به مردم روستاها اطلاع دادیم و افرادی که علاقه مند بودند به فعالیت در این باره اقدام کردند.

 • آیا کاری بوده که شما شروع کرده باشید و هنوز هم از اثراتش باخبر باشین؟

ما تقریبا  در24 مدرسه دبستان، راهنمایی و دبیرستان را پروژه زیباسازی را اجرا نمودیم و هنوز هم از طرفی برخی مدارس تماس گرفته می شود که حتی هزینه ی انجام فعالیت ها را تامین کرده اند اما از ما می خواهند که زیبا سازی مدرسه های شان را انجام دهیم.

 • ضرورت حضور گروه شما در منطقه ای که فعالیت می کنید چیست
 • به نظر شما بزرگترین چالش و موانع پیش روی گروههای جهادی چیست و چطور می توان از آن عبور کرد؟

در برخی از روستا ها که مردم اعتماد به گروه های جهادی ندارند و حتی ما در یکی از روستا آب برای خوردن نداشتیم و وقتی از مردم خاستیم از ما دریغ کردند، نیاز است که مسیولین علاوه بر حمایت مالی برای تامین این اعتماد با گروه همراه شوند نه اینکه در روزهای پایانی وقتی پروژه عمرانی به اتمام رسیده است، صرفا برای انجام عکس یادگاری در منطقه حضور پیدا کنند.

 • برای تقویت، ترویج و تعمیق حرکت جهادی چه مشکلاتی وجود دارد و چه کارهایی نیاز است انجام بشود؟
 • محصولاتی که توسط هسته توانمند سازی ارایه می شود، خوب هستند اما فکر می کنم تعداد دوره هایی که برگزار می شوند کافی نیست و هرچه تعداد دوره ها بیشتر شود، انتقال تجربیات بیشتر صورت می گیرد.

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه