×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» گفتگو » گفتگوی ویژه با آقای پژوهش پیرامون سیل استان سیستان و بلوچستان

تاریخ انتشار : 2017/07/04 - 17:34

 کد خبر: 11906
 851 بازدید

گفتگوی ویژه با آقای پژوهش پیرامون سیل استان سیستان و بلوچستان

لطفا شرحی از وضعیت مناطق سیل زده استان برای ما بیان می کنید؟ در اینجا روستای سیل زده بسیار است. دیروز چند نفرآمدند و ما چند روستای سیل زده اطراف چابهار را نشان آنها دادیم. در اینجا از آب بند جهت تامین آب مورد نیاز دام هایشان زیاد استفاده می کنند. درهنگام سیل علاوه بر طغیان رودخانه ها، این اب بند های خاکی که بتنی نبوده اند خسارات زیادی را به خانه ها وارد کردند. دیروز که برخی از خانه ها را بررسی می کردیم، وضعیت سقف های برخی به گونه ای بود که در اثر یک باران ساده احتمال ریزش دارند.

گفتگوی ویژه با آقای پژوهش پیرامون سیل استان سیستان و بلوچستان

آقای پژوهش گرامی شما به کدام روستا ها سرکشی کرده اید، چه مشکلاتی داشتند و چه کارها و خدماتی باید اکنون به مناطق سیل زده ارایه کردد؟

منطقه ای وجو دارد به نام اورکی که تقریبا 40 روستا در آنجا در حاشیه رودخانه هستند. وضعیت سیل در حدی بوده است که پل های اطراف رودخانه بوده که یک متر بالاتر از آنها میله وجود دارد و یک بالاتر از میله ها آشغال دیده می شود به عبارت دیگر مقدار سیل از یک متری پل ها هم فراتر رفته بوده است. از سایر روستاهای سیل زده می توان به کلسکان، آبکهان و…

آیا خانه ها به طور کامل تخریب شده اند یا در داخل خانه هایشان اسکان داده شده اند؟

در اطراف منطقه “”کم”” اهالی بیشتر کپر نشین هستند و دیواره های حیاط ها بلوکی هست و بدون هیچ ملاتی ملا دیوار ها ریزش کرده بود، اما خانه ها خسارات زیادی ندیده بودند و خود اهالی تعمیر کرده بودند. اما سمت آبکهان حدود 15 خانه کاملا تخریب شده بود و هیچ اثری از انها باقی نمانده است. کلاس مدرسه هم همچنین و به طور کامل از بین رفته بود.

افرادی که خانه هایشان تخریب شده، اکنون در کجا اسکان داده شده اند؟

برخی افراد در چادر های هلال احمر اسکان داده شده اند، برخی  در خانه های دوست و آشنایان و برخی دیگر با نی و چوب و پارچه برای خود اتاقکی فراهم کرده اند.

لطفا از وضعیت راه های مواصلاتی نیز اطلاعاتی می دهید؟

اکثر راه ها تعمیر شده اند و فقط یک تعداد محدودی از جاده ها کنده شده  واکنون از پایین رودخانه آب ها خشک شده اند. دیروز که به اطراف کلسکان که رفته بودم در آنجا پلی بوده که کاملا کنده شده . راه مواصلاتی کلسکان به 15 روستای دیگر بوده است، اما با خشک شدن رودخانه ها، امکان باز کردن جاده وجود دارد.

اکنون کدام ارگان ها به غیر از هلال احمر که اشاره فرمودید، در حال خدمت رسانی به مردم سیل زده هستند؟

بنده از کارمندان فرمانداری شنیدم که گفتند که موظف هستند تا سقف سه میلیون تومان به هر خانوار کمک کنند اما از اهالی وقتی جویا شدم اظهار بی اطلاعی می کردند. هلال احمر هم از شب حادثه اقدام به امداد رسانی کرده است. گروه های جهادی نیز از دو حوزه اعزام شده اند که غالبا به آشنایان خود امداد رسانی کرده اند و برای تجهیز مردم منطقه کافی نبوده اند.

امکان دارد فعالیت ها و خدماتی را که گروه های جهادی ارایه کرده اند را به جزییات بیان نمایید؟

به دلیل اینکه اعتبار نقدی نداشتیم گروه ها فقط در ترمیم برخی دیواره های خانه و جمع اوری وسایل اهالی امداد رسانده اند.

آیا نیاز می بینید که الان یا در عید نوروز گروه جهت امداد رسانی به مردم سیل زده به منطقه اعزام شود؟

ما در اینجا دو نوع نیاز داریم: نیاز به نیروی انسانی و اعتبار که نیاز به اعتبار محسوس تر می باشد، لذا برای ارایه امداد رسانی به مردم سیل زده در راستای آبرسانی، ترمیم بند ها و همچنین راه های مواصلاتی نیاز گروه های جهادی می توانند نقش ایفا کنند که تمام خدمات ذکر شده نیازمند بودجه و اعتبار و هم چنین نیروهای انسانی متخصص که بعد ها شاهد ریزش دیوار ها و مواردی از این دست نباشیم.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دیدگاه کاربران کل نظرات :1
ارسال دیدگاه